Back to Active Questions

Active Questions

I only have $20.00 bucks for the week for food... what can I buy?
Random & Fun / 3:31 PM - Tuesday January 26, 2010

I only have $20.00 bucks for the week for food... what can I buy?


- Asked by Female, 29-35

Read more about the Rating System


Get filling foods.. Spaghetti is cheap and last long time, keeps easy. Sauce under $2, meat under $4, noodles under $2. Get soups, Ramen noodles, $1 menu's at McD's, Wendy's, Taco Bell and Burger King. $20 ain't that bad if you're just feeding yourself.

- Response by thottienc, Female, 36-45, Who Cares?

Rating Received:


Rice, beans, and potatoes.

- Response by lovingmistahj, Female, 22-25

Rating Received:

Community Rating: Community Star

1 dozen eggs, 4 large cans generic soup, cheap loaf of bread, box generic crackers, 1 gal milk, large box cereal about $3 for creeal]. the above will cost about $15.00 plus tax.

- Response by dreamspinner, Female, Who Cares?, Chicago

Rating Received:


top ramen noodle soup and 1 gallon ice tea

- Response by bigburd86, Female, 26-28, Boston, Managerial

Rating Received:


20 cans of Chef Boy Ardee
OR
5 boxes of dry cereal and 3 gallons of milk
OR
20 double cheeseburgers from Burger King
OR
...

lots of cheap food items, but another concern is, do you have the appliances or utensils to eat them with?

- Response by andrewj5267, A Guy Critical, Male, 36-45, Miami, Teaching

Rating Received:


those crappy $1 frozen meals at Walmart/Coke or Pepsi for energy and I would spend $5 at McDonalds or Taco Bell on the dollar menu for something good once a day. Sometimes grocery stores have buy one get one free offers....

- Response by kmf1, Female, 46-55, Minneapolis, Who Cares?

Rating Received:


A bag of rice, some dry beans, some bacon and coffee.
that's what they did out on the range, it stretches awhile.

- Response by geester, A Creative, Male, 46-55, Celebrity

Rating Received:


pasta, ceral and milk maybe some ground beef

- Response by newnumbersguy32, A Mr. Nice Guy, Male, 36-45, Financial / Banking

Rating Received:


a lot of taco bell lol jk kinda :) those new 89 cent burritiosare really good! makes ou nice and full.

you can buy pasta, veggies, milk, cereal, mac and cheese, chx nuggets tyson nuggets that is, lean pockets, and thats about it oh and soup, like top roamen

- Response by invu, Female, Who Cares?, Cleveland, Who Cares?

Rating Received:


I would get some rice, raman, and soups.

- Response by boggob, A Guy Critical, Male, 29-35, Political / Government

Rating Received:


Pasta and hamburger.

- Response by clueless37, Female, 36-45, Celebrity

Rating Received:


That should buy you a bag or rice a container of oatmeal and the rest in canned black beans... that would easily last me a week.

- Response by juandontbeg, A Career Man, Male, 36-45, Self-Employed

Rating Received:


mr.noodles

- Response by Female, 22-25

Rating Received:


Soup stretches really far. I know it's tough. I've been there though it's been a long time. Hang in there...

- Response by timeforanoverhaul, A Father Figure, Male, 36-45, Managerial

Rating Received:


you can buy the staples food. which is rice, beans, eggs, noodles. and hamburger meat. I can actually survive 2 weeks on 20.00. you can also get ramen noodles. drink water. make stew or chili or spaghetti. also check out recipe sites and they have great shopping advice for those on tight budgets. You can do it and not starve!

- Response by stace1977, Female, 36-45, San Jose

Rating Received:


Eggs, a loaf of bread, a 1/2 gallon of milk, a small block of cheese, generic peanut butter and jelly (really generic, shit's not cheap anymore), maybe a few of those 99 cent Totino's pizzas and maybe a couple of cans of veggies.

It's really sad but $20.00 doesn't go anywhere anymore. My dad used to tell me he could fill a cart full of groceries when he was a kid for $5.00. $5.00 will barely buy you half a sandwich these days.

- Response by Female, 36-45

Rating Received:


I'm so sorry sweety. That really isn't much. Try to eat healthy and fruits and vegetables are always cheaper than junk food. Oats and beans (you cook them) and buy whole grain breads and peanut butter olone is better than with jelly. I can't imagine anyone going hungry, God Bless you....

- Response by Female, 46-55, Medical / Dental

Rating Received:


Wendy's baby!!!!!

- Response by Female, 29-35, Other Profession

Rating Received: